Gluténérzékeny vagy? Ha nem diétázol, komoly bajod lehet

Gluténérzékeny vagy? Ha nem diétázol, komoly bajod lehet

Gluténérzékeny vagy? Ha nem diétázol, komoly bajod lehet. A gluténérzékenység figyelmen kívül hagyásának rejtett veszélyei.

Gluténérzékeny vagy?  Ha nem diétázol, komoly bajod lehet

Egy olyan világban, ahol az élelmiszer nem csupán táplálék – kulturális élmény, kényelem és örömforrás –, az ételintolerancia, ételallergia, mentes diéta fogalma kisebb, nagyobb kellemetlenségnek tűnhet. Ha például a gluténérzékenység kerül szóba, és az, hogy nem tartod rendesen, 100 százalékosan a gluténmentes diétát, akkor komoly veszély leselkedik rád.

A gluténérzékenység puszta kellemetlenségként való elutasítása mélyreható következményekkel járhat az ember egészségére és jólétére nézve.

A glutén, a búzában, árpában és rozsban található fehérje számos diéta ártalmatlan összetevője lehet, de a lakosság egy részének rejtett veszélyt jelent.

Az emésztési zavarokon túl mik lehetnek a láthatatlan következmények?

Azonnali tünetek, mint a puffadás, gázképződés, hasmenés és hasi fájdalom, csak a jéghegy csúcsát jelentik. Ezek a kellemetlenségek, bár jelentősek, beárnyékolják a kevésbé látható, de tartósabb hatásokat a testre. A gluténérzékenység, cöliákia figyelmen kívül hagyása egészségügyi problémák sorozatához vezethet, amelyek messze túlmutatnak az emésztőrendszeren. – írja a supplylife.

Íme a legsúlyosabb következmények:

Táplálkozási hiányosságok

Ha figyelmen kívül hagyjuk gluténérzékenység, cöliékia esetén a gluténmentes diétát, akkor a glutén fogyasztása károsíthatja a bélnyálkahártyát, rontva a tápanyagok felszívódását. Ez a felszívódási zavar létfontosságú tápanyagok, például vas, kalcium és D-vitamin hiányához vezethet, ami hozzájárul a vérszegénységhez, a csontritkuláshoz és az immunrendszer romlásához.

Krónikus gyulladás

Folyamatos gyulladásos reakciók alakulhatnak ki. Ez a szisztémás gyulladás számos egészségügyi probléma kiváltó oka lehet, beleértve az ízületi fájdalmat, a fáradtságot és az autoimmun betegségek kialakulásának fokozott kockázatát.

Autoimmun betegségek

A cöliákia a gluténérzékenység súlyos formája, amikor a glutén fogyasztása súlyos autoimmun rohamot, válaszreakciót vált ki a vékonybélben. Idővel ez súlyosabb autoimmun állapotokhoz vezethet, mint például az 1-es típusú cukorbetegség, a szklerózis multiplex és a Hashimoto-féle pajzsmirigy-gyulladás.

Neurológiai szövődmények

Egyes kutatások összefüggést mutatnak a gluténérzékenység és a neurológiai problémák, például a fejfájás, a depresszió, a szorongás és az „agyköd” között. Egyes esetekben a glutén hosszabb ideig tartó expozíciója súlyosabb állapotokhoz vezethet, például ataxiához (az izommozgások koordinációjának zavarához) vagy perifériás neuropátiához (a perifériás idegek fokozatos károsodásához és funkcióvesztéséhez), amelyek hatással vannak az agyra és az idegrendszerre.

A bélrák fokozott kockázata

Hosszú távon a folyamatos glutén fogyasztás a gluténérzékenyek esetében bizonyos rákos megbetegedések fokozott kockázatához vezethet, különösen a gyomor-bél traktusban. Ez különösen igaz a nem diagnosztizált vagy kezeletlen cöliákiában szenvedő egyénekre.

Hallgass a testedre!

A gluténérzékenység felismeréséhez és kezeléséhez vezető út a szervezet jelzéseinek meghallgatásával kezdődik.

Nagyon fontos, hogy ne hagyjuk figyelmen kívül a tartós tüneteket, függetlenül azok súlyosságától.

Az egészségügyi szakemberekkel folytatott konzultáció, a megfelelő vizsgálatok elvégzése és szükség esetén gluténmentes diéta alkalmazása megállíthatja a károsodás előrehaladását, és az életminőség jelentős javulásához vezet.

A gluténmentes életmód elfogadása nem csak bizonyos élelmiszerek elhagyását jelenti. Ez egy elkötelezettség az egészséged ápolása érdekében. Az új étkezési lehetőségek feltárása, az étkezés örömének újrafelfedezése a szervezet szükségleteivel harmonizáló módon történik.

A ma rendelkezésre álló rengeteg gluténmentes termék és forrás révén ez az átállás egy kifizetődő utazás lehet a jobb egészség és jó közérzet felé.

FORRÁS

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük