Megoldások, lehetőségek a demencia megelőzésében, kezelésében

Megoldások, lehetőségek a demencia megelőzésében, kezelésében

Megoldások és lehetőségek a demencia megelőzésében és a kezelésében.

Megoldások, lehetőségek a demencia megelőzésében, kezelésében

„Az agyi öregedés jeleinek felismerése, valamint a demencia korai tüneteinek azonosítása, fontos lépés a probléma kezelésében” – hangsúlyozza Dr. Bohács Krisztina, a kognitív képességek fejlesztésével foglalkozó intelligenciakutató, a GEM Tanulási Központ szakmai vezetője.

A demencia kapcsán súlyos számokat hoztak nyilvánosságra a szakértők. Minden harmadik ma született ember demenciában fog meghalni. Írja a Freemix.

A szakértő egy a közelmúltban megjelent tanulmányra hivatkozva ismertette, hogy az olyan kognitív stimulációs programok, mint például a BrainRx, képesek hatékonyan csökkenteni a kognitív hanyatlás tüneteit.

„Igaz, hogy ezek a programok nem képesek véglegesen megállítani a betegséget, de jelentősen késleltethetik annak előrehaladását, és javíthatják az érintettek életminőségét. A rendszeres fizikai aktivitás, az intenzív kognitív tréning és a személyre szabott étrend is hozzájárulhat a betegség lefolyásának enyhítéséhez” – tette hozzá az intelligenciakutató.

A tanulmány rámutat, hogy az agy, akárcsak a test többi része, az életkorral változik.

Sokan észreveszik, hogy feledékenyek, elfelejtenek neveket, hogy hol parkoltak, vagy mikor voltak orvosnál. Ezek a tünetek általában az 50. életév betöltése után jelentkeznek. A legtöbben úgy vélik, hogy az idősödéssel együtt járó memóriavesztés normális.

„Ennek azonban nem szabadna így lennie!” – figyelmeztet Dr. Bohács Krisztina. „A tanulmány fő célja, hogy bemutassa a különböző kognitív képességek prevenciós célú mérésének fontosságát, valamint a kognitív stimulációs programok hatásait az öregedő agy, a korai stádiumú demenciák és a Parkinson-kór esetén.”

A magas minőségű, úgynevezett evidencia-alapú, kognitív stimulációs programok jelentősen csökkentik és fékezik a minimális kognitív károsodás, a különböző típusú demenciák és a Parkinson-kór tüneteit.

Emellett jelentős mértékben mérséklik a kórképekkel együtt járó negatív érzelmi változásokat is: csökkentik a szorongást, a depressziót.

Valamint élénkítik a pozitív életszemléletet és az együttműködéshez, a szociális kapcsolódáshoz is szükséges végrehajtó funkciók rendszerét.

Holisztikus megközelítés a jobb életminőségért

„A demencia kezelésében a gyógyszeres terápiák hatékonysága korlátozott” – hangsúlyozza a GEM Tanulási Központ szakmai vezetője. „A prevencióban is egyre nagyobb szerepet kap a holisztikus megközelítés”. A szakértő kiemelte, a mozgás, a táplálkozás és a célzott programok rendszeres végrehajtásának szerepét:  

Már napi 30 perc intenzív testmozgás is javítja az agyi vérkeringést.

Sőt ez csökkenti a kognitív károsodás kockázatát is. A szisztematikusan felépített, legalább napi egy órás tréningek 3-6 hónapos alkalmazása bizonyítottan lassítja a betegségek előrehaladását, a személyre szabott étrend és bizonyos táplálékkiegészítők demencia esetében is képesek az előrehaladott stádiumokból akár egy-két szinttel is visszafordítani a betegek állapotát.

Élete legnagyobb versenyében harcol a Formula–1-es világbajnok:

További egészséggel kapcsolatos cikkeink ITT olvashatóak!

Facebook oldalunk: FreeMix  >>>

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük