Ez az egyetlen összetevő, amit dietetikusok is támogatnak, hogy add a kávédhoz.
Lehet, hogy már beleraktad a cukrot és tejszínt a kávédba, de mi lenne, ha azt mondanánk, hogy ha hozzáadunk még valamit, az növelheti a főzet tápértékét? Ez az összetevő nem más, mint a kollagénpor. A kollagén egyfajta fehérje, amely a bőrben, a körmökben, a hajban és a csontokban található. A legújabb kutatások már rámutattak, hogy a bél egészségére, a porcokra, az ízületekre és a sebgyógyulásra is pozitív hatást gyakorol. Valójában a kollagén segíthet növelni a bőr rugalmasságát és javítani annak megjelenését. – írja a livestrong.
Mennyi kollagén kell egy csésze kávéhoz?
A legtöbb márka saját kanalat tartalmaz, és általában az adag mérete egy vagy két kanálnyi. Akármelyik brand-et választod, kezdd egy evőkanál kollagénnel.
- Kísérleti terápia segíthet a DMD betegséggel küzdő 4 éves kisfiún
- Hogyan kezeljük az 1-es típusú cukorbetegséget gyermekeknél?
- Az 1-es típusú cukorbetegség jelei gyermekkorban
- Hódít hazánkban a dubaji csoki – Keresettebb lesz, mint a bejgli?
- Gluténérzékeny vagy? Ha nem diétázol, komoly bajod lehet
A kollagén megváltoztatja a kávé ízét?
Ha nem szeretnéd elrontani a reggeli kávéd ízét, válassz egy egyszerű, ízesítés nélküli kollagént. Sőt, érdemes minőségi, teljesen hidrolizált kollagént választani, ami biztosan nem változtatja meg a kávé ízét. De egyes márkák ízesített fajtákat is kínálnak. Tipp: annak érdekében, hogy a kollagénpor teljesen keveredjen a kávéval tejhabosító használata javasolt.
A hő denaturálja a kollagénben lévő fehérjéket?
Valószínűleg nem. A kutatók a kollagén fehérjéket 302-788 Fahrenheit-fok hőmérsékletnek tették ki, és azt tapasztalták, hogy a fehérjék kezdeti lebomlása körülbelül 527 °F-on ment végbe, a Biophysical Journal 2011. júliusi tanulmánya szerint.
A kávét általában 200 F alatti hőmérsékleten főzik, így a fehérjék szerkezete valószínűleg érintetlen marad, mivel a kávé nem lesz elég forró ahhoz, hogy ezt a bomlási folyamatot előidézze.
Mindazonáltal ne feledjük, hogy maga a kávé befolyásolhatja a szervezetünk saját kollagéntermelő képességét. Valójában a koffeinbevitel összefügg az emberi bőrsejtek kollagénszintézisének csökkentésével, derül ki egy 2014. októberi, a Drug Design, Development and Therapy című tanulmányból, de további kutatásokat kell végezni ezen megállapítások megerősítéséhez.
Hozzáadhatjuk e a kollagént hideg kávéhoz is?
Ha hideg kávé rajongó vagy sem kell lemondanod a kollagénes kávéról. Bizonyos típusú kollagén – például a teljesen hidrolizált fajták – hozzáadhatók hideg italokhoz. A teljesen hidrolizált kollagén biológiailag jobban hozzáférhető, azaz könnyebben tudjuk felszívni és felhasználni a szervezetünkben, emellett könnyen oldódik meleg vagy hideg italokban.
Ezzel szemben a részben hidrolizált kollagén, az úgynevezett zselatin csak forró italokban oldódik. Még egy dolog, amit meg kell jegyezni: úgy tűnik, hogy elterjedőben van az a tendencia, hogy vajat vagy MCT-olajat (közepes láncú zsírokat tartalmaz) adnak a kávé- és kollagénkeverékhez, de további vizsgálatokra van szükség annak megállapítására, hogy ez a kiegészítés befolyásolja-e a felszívódást.
A kollagén a legjobban a C-vitaminnal szívódik fel, és bár egyes márkák tartalmaznak C-vitamin-forrást a kollagénpor formuláiban a legtöbb viszont nem. A maximális felszívódás érdekében párosítsd a kollagénes kávédat C-vitaminban gazdag ételekkel, például bogyókkal vagy citrusfélékkel.
kép: Stock kép