Migrén - Világszerte egymilliárd ember szenved miatta

Migrén – Világszerte egymilliárd ember szenved miatta

A migrén kezelésének a beteg egyéni anyagcseréjétől függő személyre szabott lehetőségeit vizsgálják a HUN-REN – Szegedi Tudományegyetem Idegtudományi Kutatócsoportjának munkatársai – tudatta a Magyar Kutatási Hálózat (HUN-REN).

Migrén - Világszerte egymilliárd ember szenved miatta

A migrén sokszor elviselhetetlen szenvedéssel jár, de ez a fejfájástípus nem csak ezért számít a neurológia egyik legfontosabb betegségének.

A világ lakosságának 10-16 százaléka szenved ettől a kórképtől, azaz hazánkban több mint egymillió embert érint ez a betegség. Amely a nőknél gyakrabban fordul elő, mint a férfiaknál.

Világszerte csaknem egymilliárd ember mindennapjaihoz tartozik hozzá ez az igen kellemetlen fejfájás, migrén.

Vécsei László professzor, a kutatócsoport vezetője hangsúlyozta, minden olyan eredménynek, amely csökkenti a migrénes betegek szenvedését, nagyon komoly gazdasági következménye is van.

A stressz kezelésével, megfelelő mennyiségű és minőségű alvás esetén csökkenhet a migrén, a fejfájás, de a genetikai hajlam is közrejátszik annak kialakulásában.

Több gén együttes hatása miatt nagyobb esély lehet a tünetek jelentkezésére. De a környezet is közre játszhat ebben. Előfordul, hogy valaki migrénes rohammal válaszol az időjárás-változásra, de a stresszes életmód és a nem alvás is kiválthat ilyen rohamokat.

Egyes kutatások szerint a migrénnel élők statisztikailag kicsit nagyobb eséllyel kapnak stroke-ot, mint azok, akik nem szenvednek e betegségtől, de bizonyos fokú kapcsolatot találtak a migrén és az epilepszia között is.

A Vécsei László vezette szegedi kutatócsoport jelenleg a migrén és a kinurenin-rendszer kapcsolatát vizsgálja. Amely területtel az eddigi kutatások még kevésbé foglalkoztak. 

Legfrissebb publikációjukban az ideg- és immunrendszer szerepét tekintették át a kinurenin-anyagcsere változása szemszögéből.

A triptofán egy esszenciális aminosav, amelyet a szervezetünk nem tud előállítani, ezért táplálékkal kell bevinnünk.

A kinureninek a triptofán anyagcseréjének fő termékei, hiszen ez az aminosav döntően kinureninné alakul át. A triptofánból a kinurenin-útvonalon keresztül igen változatos biológiai hatású molekulák képződnek, amelyek nagy jelentőséggel bírnak az immunrendszer és az idegrendszer működésében.

Az egyik ilyen anyagcseretermék a kinurénsav.

Amely gátolja az idegsejtek aktivitását, míg egy másik molekula, a kinolinsav ezzel szemben aktiválja azt. Ezek a molekulák egyúttal fontos szerepet játszanak az immunrendszer szabályozásában is.

A szegedi kutatócsoport korábbi klinikai tanulmányaiban a kinurenin-anyagcsere jelentős változását nemcsak a migrénes, de a cluster – a féloldali kiterjedésű, rohamokban jelentkező – fejfájásban szenvedő pácienseknél is megállapította.

Vécsei László kifejtette:

„A kinurenin mellett a PACAP-nek (hipofízis adenilát-cikláz aktiváló polipeptidnek) is fontos szerepe van a migrén kialakulásában. A csoport vizsgálatai azt bizonyították, hogy a PACAP vérben mért koncentrációja megemelkedik a migrénes betegeknél.”

A professzor szerint emiatt is van szükség személyre szabott orvoslásra, mert a páciensek csaknem 40 százaléka nem reagál megfelelően a közelmúltban kifejlesztett CGRP-blokkoláson – a CGRP egy olyan fehérje, amely kulcsszerepet játszik a migrén és más típusú krónikus fejfájás-típusok kiváltásában és fenntartásában – alapuló migrén elleni gyógyszerekre. A csoport egyik kinurénsav-analógja képes csökkenteni a PACAP-szintet kísérletes migrénmodellben.

A beteg egyéni anyagcseréjének és az ehhez kapcsolódó molekuláris biomarkereknek a követése fontos támpont lehet a személyre szabott orvoslásban – olvasható a közleményben.

MTI

Facebook oldal: ITT>>>

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük